Pusei šimto Lietuvos įmonių, veikiančių aukštos pridėtinės vertės sektoriuje, atverti kelią į tarptautines rinkas padės Europos Sąjungos (ES) investicijos. Inovacijų agentūros ekspertai 50 pagal kvietimą „Expo galimybės pažangiems“ pateiktų projektų įvertino kaip tinkamus finansuoti. Iš viso verslo prašomas finansavimas siekia 4,35 mln. eurų.
„Šiomis investicijomis sudarome galimybes įmonėms prasiskinti kelią į tarptautines rinkas su aukštos pridėtinės vertės produktais. Skaičiuojame, kad suteiktas finansavimas leis įmonėms sudalyvauti daugiau kaip 550 tarptautinių parodų ir sertifikuoti apie 40 produktų ar jų grupes. Tai padės joms augti ir sustiprinti savo pozicijas užsienio rinkose“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
ES de minimis pagalbai priskiriamu finansavimu aktyviausiai siekė pasinaudoti kompiuterių programavimo, gamtos mokslų ir inžinerijos mokslinių tyrimų bei taikomąja veikla ir optinių prietaisų bei fotografijos įrangos gamyba užsiimančios įmonės. Visuose tinkamais finansuoti pripažintuose projektuose numatomas dalyvavimas tarptautinėse parodose. 16 pareiškėjų finansavimu taip pat siekia pasinaudoti savo produkcijos sertifikavimui.
„Dalyvavimas tarptautinės parodose yra vienas iš būdų aukštos pridėtinės vertės produktus pristatyti pasauliui, o juos kuriančioms Lietuvos įmonėms atrasti kelią į užsienio rinkas. Tam ne mažiau svarbus ir reikiamų sertifikatų gavimas, be kurio tam tikros rinkos ir klientai net ir išties geram produktui gali likti nepasiekiami. Tiek dalyvavimas parodose, tiek gaminių ir paslaugų sertifikavimas gali pareikalauti nemažų išlaidų, kurioms padengti ir yra skirtas „Expo galimybės pažangiems“ kvietimo finansavimas. Džiugu, kad Sostinės regiono įmonės nepraleido galimybės juo pasinaudoti“, – sako Inovacijų agentūros Verslo skatinimo skyriaus vadovė Diana Martinavičė.
D. Martinavičė pasakoja, kad dažniausiai pareiškėjai savo produkciją ketina pristatyti 6-7 skirtingose parodose, tačiau kai kurios įmonės yra pasiryžusios Lietuvą atstovauti ir daugiau nei dvidešimtyje tokio pobūdžio tarptautinių renginių. Pasinaudodamos finansavimu įmonės planuoja sertifikuoti ne vieną inovatyvų gaminį ar sprendimą, tarp kurių energijos kaupimo įrenginys, fotoelektrinis modulis, GPS sekikliai, lazerinė žiūryklė, bokštų vertikalumo stebėjimo sistema, žemagrindis autobusas ir kiti.
Pagal kvietimo „Expo galimybės pažangiems“ sąlygas į finansavimą galėjo pretenduoti Sostinės regione veikiančios, aukštos pridėtinės vertės sektoriui priskirtinos labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės. Daugiausiai teigiamai įvertintų projektų įgyvendinimo pasiūlymų (42) pateikė Vilniaus mieste veikiančios įmonės. 7 finansuotini projektai planuojami įgyvendinti Vilniaus rajone, o 1 – Širvintų rajone įsikūrusių įmonių. Pareiškėjams buvo keliamos sąlygos dėl ne trumpiau nei metus vykdomos veiklos, ne mažesnių nei 145 tūkst. eurų pardavimo pajamų per paskutinius finansinius metus bei savo pagamintai produkcijai tenkančios ne mažesnės kaip 51 proc. dalies bendroje pardavimų struktūroje.
Daugiausiai projektų įgyvendinimo pasiūlymus pateikusių įmonių taikė į didžiausią galimą finansavimo sumą, kuri pagal kvietimo sąlygas siekia 150 tūkst. eurų. ES lėšomis gali būti padengiama iki 50 proc. tinkamomis finansuoti pripažintų projekto išlaidų.
Priemonė „Expo galimybės pažangiems“ įgyvendinama 2021–2027 metų ES fondų investicijų programos lėšomis.