Stiprinant energetinį savarankiškumą juridiniai asmenys, ūkininkai ir bendrijos nuo balandžio 4 d. galės teikti paraiškas ir gauti finansavimą iki 500 kWh talpos individualiems elektros energijos kaupimo įrenginiams įsirengti.
„Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš saulės ir vėjo elektrinių, todėl kaupimo įrenginiai tampa būtina priemone, leidžiančia kaupti perteklinę energiją ir ją panaudoti vėliau, kai nėra galimybės visą energiją suvartoti iš karto. Dėl paramos energijos kaupimui galės kreiptis tiek jau turintys įrengtą saulės ar vėjo elektrinę, tiek planuojantys įsirengti“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „Naujos kartos Lietuva“ lėšų tam skirta 3,2 mln. eurų. Paramos kvietimų priemones administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Elektros energijos kaupimo įrenginiai leidžia padidinti energetinę nepriklausomybę ir kaupti dalį gaminamos elektros energijos pertekliaus bei panaudoti ją vėliau.
Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms arba šiuos kriterijus atitinkantiems ūkininkams, atsinaujinančių išteklių energijos, piliečių energetikos bendrijoms ir pelno nesiekiantiems juridiniams asmenims, siekiantiems įgyti bendrijos statusą, valstybė kompensuos 40 proc. išlaidų kaupimo įrenginiui.
Paramos intensyvumas bus skaičiuojamas nuo fiksuoto dydžio, kuris yra 744,23 Eur už ličio geležies fosfato kaupimo įrenginio kilovatvalandę (kWh) be PVM ir 646,41 Eur už ličio jonų kaupimo įrenginio kWh be PVM. Kaupimo įrenginiai turės būti įsirengti per 12 mėn.
Planuojama, kad iki 2026 m. II ketv. bus sukurta 15 MWh naujų elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių saugojimo pajėgumų.
LR energetikos ministerijos informacija