2023 m. lapkričio 24 d. Atnaujinimo data: 2023 m. lapkričio 24 d.
image

Netolima ateitis gali atnešti dar daugiau neapibrėžtumo tiek verslo, tiek viešajame sektoriuose. Pasak ekspertų, tai sukurs ne tik dinamiškus rinkos pokyčius, bet ir sudėtingus iššūkius. Pavyzdžiui, dirbtinis intelektas (DI) gali pakeisti įvairias pramonės šakas. Todėl lapkričio 28 d. „Litexpo“ vyksiančioje konferencijoje „ES+U“ trijų Baltijos šalių finansų ministrai, patyrę tarptautiniai profesionalai ir Europos Komisijos ekspertai pasidalins galimais sprendimo būdais.

Netolima ateitis  gali atnešti dar daugiau neapibrėžtumo tiek verslo, tiek viešajame sektoriuose. Pasak ekspertų, tai sukurs ne tik dinamiškus rinkos pokyčius, bet ir sudėtingus iššūkius. Pavyzdžiui, dirbtinis intelektas (DI) gali pakeisti įvairias pramonės šakas. Todėl lapkričio 28 d. „Litexpo“ vyksiančioje konferencijoje „ES+U“ trijų Baltijos šalių finansų ministrai, patyrę tarptautiniai profesionalai ir Europos Komisijos ekspertai pasidalins galimais sprendimo būdais.

Renginio organizatorių teigimu, pastarieji metai buvo kupini sunkumų, kurie leido suprasti, koks svarbus yra pasirengimas ateičiai ir savalaikiai sprendimai. Todėl vienijanti „ES+U” konferencijos tema yra imunitetas. Pasak jų, imunitetas tarsi suteikia galimybę pasinaudoti sukaupta patirtimi ir ekspertinėmis žiniomis bei tikslingai pasiruošti būsimiems rinkos pokyčiams.

Atsakomybė pasirengti ateičiai

Konferencijoje pranešimą skaitysianti futuristė ir knygų autorė Amelia Kallman pabrėžia atsakomybę šiandien priimti žiniomis ir faktais grįstus, etinius bei strateginius sprendimus, kurie sukurs terpę užtikrintai ateičiai. „Šiandien technologijos yra neatsiejama ir svarbi gyvenimo dalis. Nuo to, kokį santykį su jomis plėtosime, priklausys, kokias galimybes sukursime ateičiai“, - sako A. Kallman. 

Jos teigimu, nors dėl naujų technologijų plėtros galime jaustis nesaugūs, vienintelis būdas įveikti šią baimę ir pasipriešinimą pokyčiams – mokytis ir įgyti naujas žinias apie laukiančius pokyčius. Todėl, pranešėjos nuomone, tokie renginiai kaip konferencija „ES+U“, yra itin svarbūs.

A. Kallman nuomone, pagrindinis artimiausio laiko iššūkis yra per greitas inovacijų tempas, kuris apsunkina prisitaikymą prie kintančių darbo sistemų ir procesų. Todėl ji ragina nemažą dėmesį skirti aplinkosaugos sričiai.

„Norėčiau paraginti įmones nuo pat pradžių atsižvelgti į aplinkosaugą, kaip į vieną iš pagrindinių sričių, kurioje ir toliau turėtų būti diegiamos naujausios technologijas, skatinančios prisidėti prie aplinkos išsaugojimo“, – sako A. Kallman.

Mąstymas „prieš sistemą“

Pasirengimo ateičiai svarbą pabrėžia ir kitas konferencijoje dalyvausiantis ekspertas, kūrybininkas, „BM Boutique“ įkūrėjas Antonio Bechtle. Jis teigia, kad šiuo metu vystomoms technologijoms nepavyks pakeisti žmogaus, nes dirbtinis intelektas, priešingai nei žmogus, negali pasiūlyti naujų idėjų. 

„Dirbtinio intelekto amžiuje kūrybiškumas niekada nemirs, nes technologijos negeba pasiūlyti asmeninio kontakto – jos paprasčiausiai seka skaičius ir tendencijas. Tarsi atkartoja idėjas ir veiksmus, kurie buvo įgyvendinti anksčiau. Nors šiuo metu susiduriame su iššūkiais, kuomet visuomenė bando elgtis kaip robotai, tie, kurie sugeba išeiti iš užburto rato, laimi daugiausiai“, - dalijasi A. Bechtle. 

Eksperto teigimu, kūrybiški žmonės visuomet pasiūlo naujus sprendimus ir išeitis iš situacijos, o šį gebėjimą jis prilygino mąstymui prieš sistemą. „Žinote, esame įpratę gyventi pagal taisykles: mokykla, universitetas, santuoka, vaikai ir panašiai. Tie, kurie šios „sėkmės formulės“ nesilaiko, lieka nuošalyje. Kartais atrodo, kad jie priima nelogiškus sprendimus, bet iš tiesų, viskas tėra mūsų pačių sprendimas. Mes patys susikuriame sėkmę, todėl nei vidinis, nei išorinis spaudimas, neturėtų paveikti mūsų pasirinkto kelio“, - teigia pašnekovas. 

Anot jo, ėjimą prieš sistemą pasirinko ir jis pats – tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime, o priimdamas sprendimus, kurie kitiems atrodė nelogiški, pajėgė įveikti iššūkius ir sukurti sėkmingus verslus.

Žmogus nepakeis roboto

A. Becthle idėjai apie tai, kad ateityje žmogaus negalės pakeisti robotas, pritaria ir empatijos industrijos Lietuvoje vystytojas Arūnas Survila. Jis teigia, kad ateityje stipriai išaugs paslaugų, suteikiamų žmogaus žmogui, vertė. 

„Empatijos industrijos prielaida sako, kad ketvirtoje ekonomikos bangoje, kai dalis žmogiškųjų funkcijų bus robotizuota bei pakeista dirbtinio intelekto sprendimais, stipriai išaugs žmogiškojo kontakto vertė. Pavyzdžiui, galbūt ateityje pamatysime, kad kasoje, kur tave aptarnauja žmogus, tenka mokėti brangiau. Taip atsitinka dėl to, kad žmogus sukuria papildomą pridėtinę vertę“, - dalijasi A. Survila. 

Jo manymu, daug tokių paslaugų, suteikiamų žmogaus žmogui, turėtų išlikti viešųjų, ypač socialinių, paslaugų srityje. 

Dėmesys darbo rinkai ir sėkmės istorijoms

Konferencijoje „ES+U” taip pat bus analizuojami darbo rinkos pokyčiai ateityje, galimybės numatyti, kaip ilgainiui pasikeis skirtingos pramonės šakos. Pavyzdžiui, „HACKMASTER“ įkūrėjas Saher Sidhom atskleis, kaip panaudoti žmogiškuosius resursus, norint įgyti imunitetą šiems pokyčiams, o taip pat užtikrinti žmogiškųjų gebėjimų pranašumą prieš DI.

Tuo tarpu „ERDA GROUP“ įkūrėja ir partnerė Zane Čulkstēna pasidalins įžvalgomis apie vyresnio amžiaus žmones, kaip ekonominę sėkmę lemiantį rodiklį, ir kaip pasirengti rinkos pokyčiams, kuomet prognozuojama, jog žmogus gyvens 150 m. 

Renginio organizatoriai žada, jog sustiprinti imunitetą prieš laukiančius ateities iššūkius padės ir papasakotos sėkmės istorijos. Savo patirtimi dalinsis Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius Arūnas Gelūnas, Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas, mobiliosios aplikacijos „NEPHROGO“ įkūrėja Giedrė Žulpaitė bei „ELINTA“ įkūrėjas, verslininkas Vytautas Jokužis. 

Konferenciją „ES+U” organizuoja VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kartu su VšĮ Inovacijų agentūra ir LR Finansų ministerija. Renginį bendrai finansuoja Europos Sąjunga. Renginys – nemokamas, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus registracija yra būtina. Registracija vyks iki lapkričio 26 d. vidurnakčio. Registruotis kviečiame čia.