„Europos Sąjungos investicijos į sveikatos technologijų ir biotechnologijų sritį skatina spartesnę jų plėtrą. Kuriami aukštos pridėtinės vertės produktai, gerinamos sveikatos priežiūros paslaugos, didinamas modernių, naujausiais atradimais paremtų tyrimų prieinamumas įvairių ligų diagnostikai ir gydymui. Be to, šios investicijos leidžia didesne apimtimi ir greičiau vykdyti mokslinius tyrimus, gerinti jų kokybę“, - sako neinvazinės prostatos vėžio diagnostikos srityje dirbančios bendrovės „Diagnolita“ vadovė, medicinos genetikė Ieva Ašmenavičiūtė.
„Diagnolita“, pasinaudodama ES investicijomis, sukūrė naują neinvazinį prostatos vėžio diagnostikos testą, kuriuo galima ištirti šlapimo mėginį, išvengiant skausmingos invazinės audinių biopsijos procedūros, kai ji nėra būtina. Ir tik nustačius biožymenų kiekio pokyčius pacientams rekomenduojama atlikti biopsiją.
Šis „Diagnolitos“ projektas geriausių Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų projektų apdovanojimuose „Europos burės 2021“ pelnė apdovanojimą už efektyvumą medicinoje.
Anot I. Ašmenavičiūtės, pasaulyje prostatos vėžio biožymenų tyrimų iš šlapimo yra ir daugiau, didžioji jų dalis sukurta ir atliekama JAV. Europoje tai vienas iš nedaugelio prostatos vėžio testų, o Lietuvoje – pirmasis toks sukurtas.
„Atsirado papildomas atrankinis testas, kuris padeda gydytojui nuspręsti, ar prostatos biopsiją reikia atlikti, ar galima atidėti ją su stebėjimu, taip išvengiant invazinės procedūros, galinčios sukelti rimtų komplikacijų. Šis testas yra ženkliai tikslesnis už prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą iš kraujo serumo. Kai PSA tyrimo rezultatai yra vadinamojoje pilkojoje zonoje (2-10 ng/ml) ir svarstomas biopsijos reikalingumas, mūsų testas gali padėti įvertinti, ar biožymenys iš šlapimo taip pat rodo didesnę riziką. Šis testas padeda išvengti iki 45 proc. nereikalingų biopsijų“, - sako genetikė.
Gavusi licenciją, įmonė pacientams pradėjo teikti prostatos vėžio biožymenų nustatymo diagnostikos paslaugą. Taip pat bendradarbiauja ir su didžiosiomis Lietuvos klinikomis, medicinos ir diagnostikos centrais bei privačiais gydytojais urologais, kurie savo pacientams siūlo „Diagnolitos“ sukurtą prostatos vėžio biožymenų testą, kaip vieną iš diagnostinių tyrimų.
„Esame pastebėję tendenciją, kad žmonės vis labiau domisi diagnostikos galimybėmis ir kreipiasi tiesiogiai, net ir be gydytojų rekomendacijų“, - sako „Diagnolitos“ vadovė.
Dar vienas įmonės projektas buvo skirtas sukurti testą, leidžiantį tiksliau prognozuoti prostatos vėžio riziką, ne tik diagnozuoti vėžį, bet ir prognozuoti jo vystymąsi: nustatyti jo tipą, parinkti tinkamą gydymą.
Kadangi dviejų biožymenų kombinacija, kuria paremtas tiek „Diagnolitos“ , tiek didžioji dalis kitų pasaulyje sukurtų prostatos vėžio biožymenų testų iš šlapimo, negali patikimai apibūdinti vėžio heterogeniškumo, buvo nuspręsta sukurti daugybine genų analize pagrįstą tyrimą, kuris galėtų nustatyti įvairius vėžio tipus ir pasižymėtų didesniu diagnostiniu tikslumu.
„Projekto vykdymo eigoje visgi pamatėme, kad planuota metodika yra per mažai jautri šlapime esantiems biožymenims nustatyti. Ieškojome kitų būdų ir biožymenų kombinacijų ir galiausiai pavyko sukurti 7 biožymenų tyrimo prototipą. Sukurti algoritmai pagal biožymenų kiekius leidžia prognozuoti reikšmingo prostatos vėžio riziką be papildomų klinikinių duomenų. Tai reiškia, kad šis tyrimas būtų visiškai nepriklausomas, priimant sprendimą dėl biopsijos reikalingumo“, - apie projekto rezultatus pasakoja I. Ašmenavičiūtė.
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga. Lietuvoje kasmet registruojama 2 -3 tūkst. naujų šio vėžio atvejų – panašiai kaip ir daugumoje Vakarų Europos valstybių. Naujos kartos testai, užtikrinantys greitą ir tikslią vėžio tikimybės diagnostiką, leidžia laiku užkirsti kelią ligai, išvengiant nereikalingos invazijos į vyrų organizmą. „Diagnolita“ ir toliau plėtoja naujus projektus, sėkmingai panaudodama jau įgyvendintų projektų rezultatus, žinias bei patirtį, ir ieškodama dar efektyvesnių prostatos vėžio diagnostikos metodų bei priemonių.